Aké sú vaše práva ako občana EÚ?

Autor: Denis Herák | 10.3.2014 o 22:32 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  55x

právo pracovať v inom členskom štáte právo študovať v inom členskom štáte právo mať bydlisko v inom členskom štáte EÚ právo na rovnosť v zaobchádzaní bez ohľadu na štátnu príslušnosť právo na slobodné cestovanie po EÚ právo hlasovať a kandidovať v miestnych voľbách a voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu aj v krajine, ktorej nie ste štátnym príslušníkom právo na diplomatickú a konzulárnu ochranu právo podať petíciu na Európsky parlament a právo obrátiť sa na Európskeho ombudsmana právo komunikovať s ktoroukoľvek inštitúciou alebo orgánom EÚ v ktoromkoľvek z úradných  jazykov EÚ a dostať v tomto jazyku odpoveď právo na informácie – prístup k oficiálnym dokumentom

Čo znamenajú jednotlivé práva?

Lacnejšie telefonovanie z mobilného telefónu:

Pri používaní mobilu v iných krajinách EÚ je stanovená maximálna suma, ktorú ti operátor môže účtovať.

Nakupovanie na internete:

Pri nakupovaní na internete v Európe si chránený právnymi predpismi EÚ.

Štúdium v zahraničí:

Ako občan EÚ máš právo študovať v ktorejkoľvek krajine EÚ za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci danej krajiny.

Bezpečné, spoľahlivé a cenovo dostupné dodávky energie:

Ako spotrebiteľ si vďaka EÚ lepšie chránený a máš právo si vybrať tú ponuku na dodávku plynu a elektrickej energie, ktorá najviac vyhovuje tvojim potrebám a možnostiam.

Petičné právo:

Umožňuje ti, aby si sa so svojimi otázkami alebo sťažnosťami obrátil na Európsky parlament. Parlament môžeš, napríklad, požiadať o stanovisko k problému alebo k otázke verejného záujmu. Predmetom žiadosti musí byť záležitosť, ktorá sa ťa priamo týka a patrí do kompetencie Únie.

Právo na voľný pohyb osôb a zákaz diskriminácie na základe štátnej príslušnosti:

Ako občan EÚ sa môžeš voľne pohybovať a žiť v ktorejkoľvek krajine EÚ. Na toto právo sa však vzťahujú určité obmedzenia a podmienky. Pri vstupe do iného štátu EÚ ťa môžu vyzvať, aby si preukázal svoju totožnosť, alebo ak chceš ostať v inom členskom štáte dlhšie ako tri mesiace, musíš splniť určité podmienky v závislosti od toho, či pracuješ, študuješ, atď.

Právo voliť a byť volený vo voľbách:

Ak žiješ v inej krajine EÚ, máš ako občan EÚ právo voliť a byť volený v komunálnych voľbách a vo voľbách do Európskeho parlamentu za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci danej krajiny.

Právo podať sťažnosť ombudsmanovi:

So sťažnosťami, týkajúcimi sa nesprávneho úradného postupu zo strany inštitúcií alebo orgánov EÚ, sa obráť na ombudsmana. Môžeš taktiež priamo kontaktovať inštitúciu, orgán, úrad alebo agentúru v ktoromkoľvek z 23 úradných jazykov Únie, pričom máš právo na odpoveď v tom istom jazyku.

Právo na konzulárnu ochranu pre občanov EÚ bez zastupiteľského úradu ich krajiny:

Ak sa nachádzaš v krajine, ktorá nie je členom EÚ, a tvoj domovský štát nemá v tejto krajine zastupiteľský úrad, máš ako občan Únie právo na konzulárnu ochranu od veľvyslanectva alebo konzulátu ktorejkoľvek inej krajiny EÚ za tých istých podmienok, ako štátni príslušníci daného štátu. Pomoc sa poskytuje, napríklad, v prípade nehody, ochorenia alebo úmrtia, zatknutia alebo zadržania, násilného trestného činu alebo repatriácie.

Právo požiadať Komisiu, aby predložila návrh nového právneho predpisu:

Európska iniciatíva občanov umožňuje občanom Únie vyzvať Európsku komisiu, aby predložila návrh právneho aktu v oblastiach, v ktorých má právo legislatívnej iniciatívy.  Iniciatívu musí podporiť minimálne 1 milión občanov z aspoň jednej štvrtiny členských štátov Únie.

Prístup k sociálnemu zabezpečeniu:

Ak si sa presťahoval do iného členského štátu EÚ, budeš príspevky do systému sociálneho zabezpečenia odvádzať vždy len v jednej krajine, a to aj v prípade, že pracuješ vo viacerých štátoch. Vo všeobecnosti platí, že dávky sociálneho zabezpečenia ti bude poskytovať len krajina, v ktorej platíš odvody do sociálneho poistenia.

Práva cestujúcich:

Vprípade problémov pri medzinárodnej železničnej doprave alebo letoch z EÚ alebo do EÚ prevádzkovaných prepravcom nielen z EÚ môžeš mať nárok na vrátenie peňazí, prípadne iné odškodnenie.

Zdravotná starostlivosť v zahraničí:

Podľa právnych predpisov EÚ môžeš vyhľadať lekárske ošetrenie v inej krajine EÚ, pričom náklady  uhradí tvoja zdravotná poisťovňa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?