Výstup na Kriváň 2495 m n. m.

Autor: Denis Herák | 4.11.2018 o 12:52 | (upravené 7.11.2018 o 8:07) Karma článku: 8,18 | Prečítané:  3398x

Ukončenie letnej turistickej sezóny výstupom na Kriváň 2495 m n.m. Štart: Štrbské Pleso - Kriváň - Štrbské pleso. 

 Jedného krásneho dňa sme sa s partnerkou dohodli, že pôjdeme na výlet do Tatier a ukončíme letnú turistickú sezónu vo Vysokých Tatrách. Nezostávalo nič iné, ako si nájsť ubytovanie a vybrať sa na výlet. Nájsť ubytovanie bolo aj celkom náročné, skoro všetko bolo obsadené. Ale nakoniec sme v Poprade našli pekný penzión a na výlet sme sa mohli vybrať. Večerné cestovanie do Popradu by bolo, ako tak OK, ale nájsť penzión bolo zložité :). Kedže som ja ako veľký pán povedal, že ja ťa tam zoberiem, že ja to nájdem a že mne pomôže GPS tak čo sa stalo :) vybral som sa na druhú stranu mesta :). Ale našťastie tá moja milovaná :) zapla svoj mobil a v ďaka nej sme sa dostali na miesto.  Ráno sa zobudíme, nachystáme si veci na turistiku a tento krát zavoláme taxik, ktorý nás zoberie na vlakovú stanicu v Poprade a stade pôjdeme vláčikom na Štrbské pleso. Kedže sme ráno nikde nestihli raňajky, tak nezostávalo nič iné, ako na Štrbskom plese v obchode si kúpiť dačo dobrého na jedlo. Najskôr sme si dali krásne kolečko okolo Štrbského pleso pohľadom na východ slnka. Bolo to krásne a romantické a na začiatok úplne že super atmosféra.  


Po krásnom východe slnka sa nám otvoril aj krásny pohľad na krásne Vysoké Tatry. No nemám čo k tomu povedať, tie farby a to slnko spravilo krásnu možnosť na fotky a ako vidíte na fotkách je to dokonalosť.
 


Na druhej strane Štrbského pleso (smer Nízke Tatry) sa nám ukázala krásna inverzia, ktorá bola skoro celý deň.
 


Pomaly ale isto už ideme po chodníku smer Kriváň. Začiatok je celkom o ničom a jediné čo Vás môže zaujať je celkom pekný a fotogenický pohľad na skokanské mostíky, ktoré sa nachádzajú na Štrbskom pleso.
 


Konečne sa dostávame už do krásnejšej cesty nášho dňa. Ale stále to je len také chodenie po kamienkoch bez nejakého náročného stúpania. Prvé kilometre sme išli len dvaja a bol to luxus. To ticho pokoj a príroda okolo nás. Na chodníku sem tam blato a nejaká tá voda.
 

Už sa dostávame do pásma kosodreviny a dávame si krátku prestávku a rozmýšľame čo

vymyslíme a napadla nás fotografia v odraze okuliaroch :). 


Pohľadom za nás a pred nás, nás čakalo každú chvíľu niečo iné. Chvíľu to bola inverzia o pár minút oblačnosť a o pár sekúnd jasná modrá obloha. Počasie sa hralo, ale ukazovalo nám jeho silu a hlavne krásu. Pre nás fotografov to je niečo krásne a fotogenické. Keď sa nám cez tie mraky ukazovali tie naše Tatry a ten náš cieľ dnešného výstupu. 
 


Tento pohľad musím nazvať pohľad do neba či pohľad do mora :) pochopíte keď si pozriete fotky. Ja som bol s toho tak mimo v dobrom že ja som nemal čas myslieť na niečo zlého. Milujem jeseň a milujem inverzie a tento deň sme toho mali veľa krásneho :).
 


Už sa čoskoro blížime priamo pod Kriváň a náročnosť terénu je náročnejšia, ale stále ako tak v pohode prechodná bez nejakého lezenia a pod. 
 

 

Vidíme modrú značku a už aj to náročného čo nás čaká. Posledné dve stúpania a budeme na vrchole. Možno si človek povie zdola, že to vyzerá ľahko, ale nie je to tak. Veď uvidíte na fotkách. Teraz bola už prvoradá bezpečnosť a preto sme zvolili radšej pomalšie tempo. Obom  nám to šlo veľmi dobre, aj keď  ja osobne som nejako energiou mal problémy. Neviem čo to bolo, ale cítil som sa unaveno ale to sa o mojej partnerke nedá povedať. 
 


Veľké kamene a veľa ľudí. To bolo čo nás čakalo pred vrcholom.
 


Tu môžete vidieť posledný kus nášho výstupu. Vyzerá to jednoducho? Nie nie je to jednoduché a hlavne si musí človek dávať pozor kam stúpa a kde sa bude držať.
 


Sme hore a úsmevom sa pozeráme na seba že prvú časť sme dali a to dostať sa na Kriváň. Počasie bolo zase také hoci aké, ale aj tak to bolo krásne a dokonalé. 
 


Ako inak, aj tento krát sme dali spoločnú - vrcholovú fotku. Poprosili sme brata Slováka či nás odfotí Bola to milá rodinka a jeho žena si s neho spravila aj super srandu a na to že nikdy nedržal v ruke zrkadlovku tak fotka bola pekná a všetko tam bolo. Ďakujeme.
 


Pri zostupe dole sme videli aj Krivánske Zelené pleso, ktoré pri výstupe hore nebolo ani raz poriadne vidieť.
 


Celý čas sme sa bavili, že by sme mohli stretnúť medveďa alebo Kamzíka :) bolo to samozrejme myslené len zo srandy, ale jeden bod sa nám splniť a oboch nás to potešilo. Pri zostupe sme mali možnosť vidieť pár kamzíkov a musím povedať, že to bol krásny pohľad na tohto skalnatého tvora :).
 


Už sa zase blížime ku pásmu kosodreviny, ale počasie sa zase trocha zmenilo a ukazujú sa nám pohľady, ktoré sme pri výstupe nemali. A hlavne tá inverzia to bolo zase dačo dokonalé.
 


Takže, tento výlet - výstup a celý víkend môže hodnotiť len a len dobre. Teším sa keď sa na Kriváň cez leto zase vrátime. Ľudia moji, užívajte si tú našu prírodu a hádam ste letnú sezónu ukončili pekne. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?